top of page

Sıkça Sorulan Sorular

DTG Baskı Nedir?

DTG baskı "Direct to garment" yani "direk kumaşa baskı" manasına gelir. Ayrıca nefes alan baskı olarak bilinir. Bu baskıyı yapan makineler, kumaşın üstüne baskıyı direk olarak yazarlar ve baskı dokusu oluşmaz, boya kumaşa işlediği için baskı sonrası elde edilen ürün nefes alabilir. Her renk pamuk bazlı ürünlere, sonsuz renkli baskı yapma olanağı sağlar. Özellikle OEKA-TEX sertifikalı Dupont mürekkepler bebek sağlığına dahi zararsızdır. Bu baskıyı yapan makineler dtg baskı makineleri olarak da bilinirler.

DTF Baskı Nedir?

DTF baskı "direct to film" yani "filme direk baskı" yöntemidir. Ayrıca şekerli baskı, beyaz koyalı transfer baskı isimleriyle de anılır. Bu baskı türünde özel transfer filmi üzerine, özel boyalarla ters baskı alınır. Daha sonra bu baskılı film TPU tozundan geçirilip, fırın sisteminde ısıtılır. Bu işlemler sonunda kumaşın üstüne konur ve ısı presiyle kumaşa transfer edilir. Bu tip baskıda her renk, her türlü kumaşa sonsuz renk baskı alınabilir. Fakat özünde transfer baskı olduğu için nefes alabilir özelliği yoktur, baskı dokusu mevcuttur. Bu baskıyı yapan makineler DTF baskı makineleri olarak da bilinirler.

UV Baskı Nedir?

UV baskı, ahşap, metal, plastik, silikon vb. sert yüzeylere baskı alma yöntemidir. Makine çalışma prensibi DTG makinelerle aynıdır fakat içinde kullanılan boya değişiktir. Bu baskı türü en dayanıklı dış mekan baskılarından biridir. Bu baskı yöntemi ile bardak, kalem, çakmak, telefon kılıfı, cam, ahşap, taş, metal vb. birçok materyale baskı almak mümkündür.

Önişlem Sıvısı Uygulama Makinesi Nedir?

DTG baskı öncesi uygulanması gereken, önişlem sıvısını otomatik ve homojen uygulayan makinelerdir. Elle uygulamaya göre otomatik makineler daha homojen bir püskürtme alarak, baskı sonucunda değişik parlaklık ve tonlamalar çıkmasına engel olur. İşlem süresini kısaltır ve konforlu bir işçilik yapılmasına olanak verir. Aynı zamanda sıvı miktarı ayarlayarak sabit miktarda püskürtme sağlayarak tasarruf sağlar.

bottom of page