DTG Baskı Yöntemi Ne Tür Kumaşlar için Uygundur?


DTG Baskı yöntemi, su bazlı pigment mürekkeplerle yapılmaktadır. Bu mürekkeplerin, uygulanan kumaşa tutunabilmesi için öncelikli olarak kumaşın su emiciliğinin olması gerekmektedir.

Genellikle DTG yönteminde kullanılacak kumaşta en az %50 pamuk oranı tavsiye edilir. Fakat bu oran, özellikle beyaz boya kullanılmayacak renkteki kumaşlar için özel önişlem sıvısı uygulamasıyla %0'a düşürülebilir. Bu uygulama sadece Dupont Artistri P5010 Önişlem Sıvısı kullanıldığında mümkün olmaktadır. Yine beyaz boya kullanılacak renkteki kumaşlar için, en az %50 pamuk oranı gerektiğini söyledik fakat bu uygulamanın da başarısı kullanılacak boya ve önişlem sıvısına bağlıdır. Bizim tavsiyemiz Dupont Color-E serisi mürekkep ile Dupont Artistri P5003 Önişlem Sıvısı kullanımı yönündedir.

Sarf malzemeleri uygulama başarısında temeli oluştursa da kumaş kalitesi de çok önemlidir. Özellikle yüzeyinde tüy barındırmayan kumaşlar kullanmak, doğru ısıda ve sürede fikse işlemi yapmak ve sarf malzemelerini kumaşa uygun miktarda ve homojen olarak uygulamak bu püf noktalarından